3 דרכים לצרוך סיבידי:

שתפו את הכתבה

LinkedIn

ארגון הבריאות קבע שהוא אינו סם ואינו ממכר, הוא נוגד דלקות, משכך כאבים ומסייע לטיפול במגוון מחלות ובעיות רפואיות. סיבידי, הרכיב התרפויטי בקנאביס, שאינו משנה תודעה ואינו ממכר, משמש מיליונים ברחבי העולם לצרכים רפואיים. תעשיית הסיבידי מצויה בצמיחה מתמדת, על פי ההערכות היא צפויה להגיע עד 2024 ל כ-3 מיליארד דולר בשנה. שוק הסיבידי כולל מוצרים רבים: שמנים, משחות, אדיבלס (מוצרי מזון ומשקאות), מוצרי טיפוח וקוסמטיקה ועוד. ישנן דרכים מגוונות לצרוך סיבידי לשימושים רפואיים, לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. ניתן לחלק אותן ל-3 צורות צריכה עיקריות, להלן:

  • הדרך האוראלית (דרך הפה)
  • הדרך שמעלה עשן
  • הדרך המקומית-טיפול נקודתי
  • האם ניתן לסבול ממנת יתר של סיבידי?

הדרך האוראלית-דרך הפה:

שמנים, תמיסות, טבליות, כדורים, כמוסות וקפסולות, אבקות ומוצרי אדיבלס (אוכל, ממתקים ומשקאות) מבוססי קנאבידיול נצרכים דרך הפה, מתפרקים במערכת העיכול ומשם עוברים למערכת הדם למערכות נוספות בגוף. מוצרים אלו נצרכים בבליעה, בלעיסה ובספיגה מתחת ללשון. הדרך האוראלית היא הדרך השכיחה ביותר לצריכת סיבידי. במקרה של שמן CBD, הנצרך מתחת ללשון, הוא נספג ביתר קלות ויכל להיכנס ישירות למערכת הדם, מבלי לעבור קודם במערכת העיכול. מומלץ להחזיק את טיפות השמן  בחלל הפה כמה שיותר זמן, כדי שהשמן ייספג בקלות בריריות הפה.

  • יתרונות: דרך שימוש קלה ופשוטה, צורת צריכה זו מאפשרת את דיוק מינון רכיבי הקנאביס והעשרתו בסיבידי. כמו כן בדרך זו, משך השפעת הסיבידי על גופנו ארוך ונמשך כ-6 שעות לאחר הצריכה.
  • חסרונות: בבליעה בייחוד, אך גם בספיגת שמן מתחת ללשון, משך הזמן עד להשגת אפקט ההשפעה הוא ארוך שכן לוקח זמן מרגע הצריכה עד שרמות הסיבידי בגוף עולות. בצריכה באמצעות בליעה, החסרון הוא שהחומר מתפרק במערכת העיכול ועלול לגרום הפרעות קלות במערכת העיכול.

הדרך שמעלה עשן:

עישון או אידוי הן הדרכים המסורתיות לצרוך קנאביס. גם סיבידי לצרכים רפואיים, ניתן לצרוך באמצעות סיגריה המכילה תפרחת גולמית של קנאביס, באחוזים משתנים של CBD, או באמצעות תכשירי אידוי (מאיידים, וופורייזרים), אליהם מוכנסת תפרחת יבשה באחוזי סיבידי משתנים. ישנן תפרחות או סיגריות הכוללות אחוז גבוה יותר של THC, הרכיב בעל ההשפעה הפסיכו-אקטיבית בצמח ויש תפרחות עשירות ב-CBD, הרכיב שאינו משנה תודעה ואינו ממכר. התפרחת מחוממת בתכשיר וגורמת לשחרור החומרים הפעילים בצמח.

  • יתרונות: השפעה מיידית המורגשת תוך דקות ספורות. מסייע בעיקר לסובלים מכאבים חזקים, המבקשים הקלה מיידית. כמו כן בדרך זו הקנאביס אינו עובר דרך מערכת העיכול ומתאים יותר לסובלים מרגישות במערכת העיכול.
  • חסרונות: ההשפעה קצרת טווח. כמו כן, נזקי העישון ידועים ומוכחים במחקרים רבים. חומרי בעירה גורמים לנזקים במערכת הנשימה (באידוי הנזק קטן לעומת עישון, אך גם האידוי גורם לנזקים במערכת הנשימה). חסרון נוסף הוא שמוצרים אלו, אינם נוחים לצריכה בציבור, בשל העשן והריח שהם מפיצים.

הדרך המקומית- טיפול נקודתי:

הדרך המקומית נעשית באמצעות תרסיסים, קרמים, ג'לים ומשחות מבוססות קנאבידיול. דרך זו  שכיחה מאוד בקרב ספורטאים אשר סובלים מפציעות ומדלקות. עבור מי שסובלים מפציעה נקודתית, מכה, גירוד בעור או כאבים מקומיים, קיימים מגוון מוצרים לטיפול נקודתי. החומר נמרח או מרוסס על האזור הנגוע, נספג בשכבת העור ומגיע לרקמות בהן יש דלקת וכן  לשרירים ולתאי עצבים באזור הבעייתי. היתרון של דרך זו הוא גם חסרונה..

  • יתרון: טיפול נקודתי לבעיות ספציפיות.
  • חסרון: משך ההשפעה קצר יחסית, לרוב הטיפול ניתן כטיפול משלים ואינו מספק לבדו.

האם ניתן לסבול ממנת יתר של סיבידי?

3 הדרכים העיקריות לצריכת סיבידי, מאפשרות למטופלים ברחבי העולם לבחור את הדרך הנכונה להם, כך שתספק מענה לבעיה עבורה הם מבקשים מזור. כל אחת מן הדרכים בטוחה לשימוש. קנאבידיול, CBD, הוא הרכיב המרכזי השני בקנאביס, אחרי THC. בניגוד ל-THC, סיבידי אינו משנה תודעה. ארגון הבריאות העולמי קבע שהוא אינו סם ואינו ממכר. ניסויים קליניים שבדקו השפעת CBD במינונים גבוהים מאוד, לא מצאו תופעות לוואי יוצאות דופן. הניסויים בדקו שימוש בכמויות של עד 1200 מיליגרם (יותר מבקבוק שמן שלם). עם זאת חקר הסיבידי טרם הגיע למיצויו וטרם נבחנו כל תופעות הלוואי שלו. חשוב להתייעץ עם רופא בטרם נטילת סיבידי וכן לרכוש את המוצר מחברה בעלת מוניטין, המקיימת בדיקות מעבדה צד שלישי, על פי התקנים המחמירים. בכל מקרה אין חשש לצריכת יתר של סיבידי שכן אינו סם.

לקריאה מעמיקה יותר על הדברים החשובים שצריך לשים לב אליהם לפני שמתחילים להתנסות עם CBD.