הוסף למועדפים
|
הפוך את האתר לדף הבית
|
/
/
קהילת תורת החיים יד בנימין
גרעין נצרת עילית
שיעורי וידאו
קטלוג פירות הישיבה
עם הפנים לעם
רמב'ם לשמיעה
גלריה
אתר השידוכים
בוגרים
תרומות
מעט על הישיבה
הישיבה הגבוהה "תורת החיים" בראשות הרב שמואל טל שליט"א נוסדה בשנת תשנ"ז בישוב נווה דקלים, ולאחר הגירוש קבעה את מושבה החדש בישוב יד בנימין. 
ייחודה של הישיבה מתבטא בשלושה נושאים עיקריים:

תכנית העיון:
הלימוד בישיבה הוא של הסוגיות ההלכתיות המרכזיות בכל מסכת בדרך לימוד של "לאסוקי שמעתא אליבא דהילכתא", כהכוונת חז"ל וכדרכם ראשונים ואחרונים, ובניהם הרב קוק זצ"ל. המטרה בכל סוגיה היא להתחיל מהמקורות הראשונים עד אחרוני זמנינו, לנתח בעומק העיון כל אחד מהמקורות, עד להבנת סברותיו ושיטתו ההילכתית, הבנת מבנה והסבר כל מקור על פי כל שיטה, הבנת מבנה ויחסי הכוחות בסוגיה, השתלשלותה לאורך הדורות, עד לפסיקת ההלכה למעשה בימינו על פי השיטות השונות , כאשר כל הסוגיה בכל הקיפה מובנים ומוארים באור יקרות. בדרך זאת מתרגלים הלומדים לשיטת העיון עד ההלכה ולדרך החשיבה של גדולי הפוסקים בכל הדורות.
 
לימוד הבקיאות:
לימוד הבקיאות בישיבה מתאפיין במגמה להקיף את הש"ס עם חזרות מרובות. מערכת החזרות בנויה באופן שיטתי, בצורה המותאמת למבנה הזיכרון האנושי, ומאפשרת הטמעה אופטימלית של של הדפים המרובים בקרב בני הישיבה.
דרך לימוד זו יוצרת מציאות מבורכת שבה בית המדרש משופע בתלמידים שסיימו את הש"ס ויודעים אותו באופן יוצא מן הכלל, על אף שהם בעלי זיכרון רגיל לחלוטין. עד היום עשרות מבוגרי הישיבה סיימו את הש"ס בצורה זו, דבר שאינו מצוי בדורנו.

 
התבוננות:
הדרך להתקדם בעבודת ה', ולתיקון המידות היא על ידי חשבון נפש מתמיד. מה שקרוי בפי הרמח"ל "התבוננות".
ראש הישיבה מכווין את דרך ההתבוננות בשיטה מסוימת. שיטת עבודה מעשית המקדמת באופן מובנה, תוך התרחקות מדיונים תיאורטיים גרידא. בניסיון מתמיד לחבר את התובנות העמוקות ביותר, למציאות החיים הפשוטה, תוך התקדמות מדורגת ומסודרת בעבודה על התקדמות בלימוד התורה, בעבודת התפילה, ובתיקון המידות.
התלמידים משקיעים משאבים עצומים בעבודת ההתבוננות ועליה בדרך עבודת ה' על פי הכוונת ה"מסילת ישרים" וגדולי הדורות. 
כחלק מההשקעה העצומה בנושא, רבים מבני הישיבה משתתפים בחבורות התבוננות שבראשם עומדים מדריכי התבוננות מנוסים.
 
האווירה:
מי שמגיע לישיבה מרגיש באופן מיידי את הגיוון העצום בין התלמידים, מכל שדרות החברה, מכל העדות, ומכל כיווני עולם התורה. גוונים חסידיים, ליטאיים, מוסרנקיים,  הרב קוק, משתלבים יחד בהרמוניה מופלאה, ובהפרייה הדדית קסומה.  בישיבה ישנה פתיחות רבה לכל הדעות, כל אחד הולך בדרכו בצורה ברורה, וחזקה, ויחד עם זאת נותן כבוד ולגיטימציה מלאה לדרכו של חברו. ומבין שבתוך עולם הקדושה, לכל אחד יש מקום לפי עצמיותו ושורש נשמתו. ההפריה ההדדית העצומה הזו יוצרת אוירה של שמחה גדולה, זרימה, ומעל לכל אהבה וחמימות פשוטות, המורגשות היטב באויר.
כל הזכויות שמורות © thc.org.il